Franciszek Mazur

Układ Ziemia – Księżyc

Ziemia jest na stałe związana z Księżycem, ponieważ grawitacja łączy te dwa ciała niebieskie. Natomiast Ziemia jest bez przerwy hamowana przez tarcie sił przypływowych Księżyca i Słońca, W dodatku znaczne hamowanie powoduje płynne jądro Ziemi. A zatem, jeśli istnieje tak duża siła hamowania Ziemi, to musi być druga siła podtrzymująca ruch obrotowy Ziemi wokół jej osi. Księżyc ma oddziaływanie dwustronne: z jednej strony hamuje Ziemię, a z drugiej zmusza ją do ruchu obrotowego wokół jej osi. Oddziaływania te się równoważą, co zapewnia stabilność ruchu Ziemi. Nie wiemy, jak to działa, ale prawdopodobnie w swoim ruchu obiegowym wokół Ziemi Księżyc ma wpływ na grawitację.

Gdyby Księżyc zaczął się od Ziemi oddalać, to jej ruch obrotowy zacząłby się spowalniać, a doba zaczęłaby się wydłużać. A gdyby Księżyc do Ziemi zaczął się przybliżać, to ruch obrotowy zacząłby przyspieszać, a doba zaczęłaby się skracać.

Gdyby Ziemia nie miała Księżyca, to jej ruch obrotowy wokół osi byłby powolny, ponieważ byłaby zwrócona w jedną i tę samą stronę do Wenus, podobnie jak Wenus jest zwrócona jedną i tą sama stroną w stronę Ziemi. Okres obrotu Ziemi byłby podobny do okresu obrotu Wenus.

Na potwierdzenie tej teorii spróbujemy podać kilka faktów.

1. Najbliższym sąsiadem Ziemi, który ma księżyce jest Mars. Jest on o połowę mniejszy od Ziemi pod względem rozmiarów, a jego doba liczy ok. 24 godziny ziemskie. Mars ma dwa małe naturalne księżyce, blisko obiegające go. Większy z nich Phobos ma okres obiegu ok. 8 godzin. Tym samy więc oddziałuje w znacznym stopniu na ruch obrotowy Marsa. Ruch obiegowy księżyców jak również ruch obrotowy Marsa mają ten sam kierunek. A więc nie może to być przypadek.

2. Następną i równocześnie największa planetą jest Jowisz, który ma 60 księżyców, w tym cztery duże. Długość doby na Jowiszu wynosi niespełna 10 godzin ziemskich. A wi ęc tak krótki ruch obrotowy Jowisza zależy od siły oddziaływania jego księżyców. I znów nie jest to przypadek, że ruch obiegowy księżyców i ruch obrotowy Jowisza maja ten sam kierunek biegu.

3. Jowisz i Saturn mają najkrótszy okres obrotu wokół własnej osi, w porównaniu z innymi planetami. To dlatego, że ilościowo mają najwięcej księżyców, które oddziałują na ich ruch obrotowy.


Franciszek Mazur 11.2016